Na našej škole prebiehal v posledných dvoch rokoch projekt Zelená škola, ktorý má za cieľ prispieť k prevencii a riešeniu problémov životného prostredia. Každá škola si vyberá hlavnú tému, nastaví si aktivity, ktorými sa snaží reálne zmeniť situáciu na škole a vo výučbe. My sme si vybrali tému Potraviny a hlavným cieľom bolo zníženie množstva potravinového odpadu zo školskej jedálne. Na začiatku sme si stanovili 12 aktivít, pomocou ktorých sme sa snažili žiakom priblížiť danú problematiku. Kolégium Zelenej školy zložené zo žiakov druhého stupňa zastrešovalo jednotlivé aktivity a riešilo problémy s vedením školy, učiteľmi a kuchyňou.
V sledovanom období sa nám podarilo znížiť množstvo vyprodukovaného odpadu z obedov o viac ako 19%, čím sme prekonali vopred stanovený cieľ (10%). Naši žiaci mali prednášku s firmou Espik, ktorá sa zaoberá vývozom potravinového odpadu. Vysvetlili žiakom, kde končí náš odpad, čo sa z neho vyrába. Zapojili sme školu do projektu Olejko. Kolégium vypracovalo dotazník, kde si žiaci celej školy mohli vybrať 5 najoblúbejneších a 5 najmenej obľúbených jedál spomedzi 60 polievok a 60 hlavných jedál. Následne sa kolégium stretlo s vedením školy, vedením kuchyne a predostrelo svoje požiadavky. Pani kuchárky im vysvetlili dôvody variability stravy a spoločne sa snažili nájsť riešenie. Jeden týždeň bol jedálniček zhotovený iba z najobľúbenejších jedál na škole a vtedy sme mali najmenšie množstvo vyprodukovaného odpadu. Žiaci z tejto aktivity spracovali informačné video a článok do školského časopisu.
Žiaci vybudovali na škole bylinkovú špirálu, z ktorej čerpáme čerstvé byliny do našich nápojov, žiaci si vyrobili napríklad vlastný sirup. V záhradke si vypestovali čerstvé jahody, hrach, cibuľu, egreše či maliny. Žiaci prvého stupňa nám vypracovali aj sezónny kalendár, kedy si čo dopestujeme, kedy ktoré rastliny dozrievajú.
Žiaci prvého ročníka pravidelne navštevovali Eko farmu, kde sa učili ako to na takej farme chodí, aké povinosti majú ľudia, ktorí tam pracujú, čo všetko potrebujú zvieratká.
Žiaci druhého stupňa absolvovali prednášku o palmovom oleji, následne vypracovali v skupinách projekty o pozitívach a negatívach výroby palmového oleja, dopadu na životné prostredie a krajiny, kde sa pestuje (najmä Indonéziu). Následne prostredníctvom rovesníckeho vzdelávania priblížili túto problematiku svojim spolužiakom z prvého stupňa.
Spolu so španielskymi lektormi sa pozreli na problematiku pestovania paradajok vo veľkých sklenníkoch v španielskej Almerii a ich dopad na životné prostredie.
Sme veľmi radi, že sme sa zapojili do tohto programu a žiaci si začali všímať prostredie okolo seba. V júni prebehla na našej škole kontrola, ktorá dopadla výborne a hodnotitelia nám pridelili štatút Zelenej školy na 2 roky. Zároveň nám adresovali pripomienky, ktoré by pomohli k zvýšeniu enviromentálneho povedomia našich detí. V aktivitách plánujeme pokračovať aj v nasledujúcich školských rokoch.